نتایج جستجو


شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه ای به وزیر نفت خواستار شفاف سازی در خصوص قرارداد-نفتی با شرکت توتال و به طور کلی الزامات در نظر گرفته شده در قالب قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC شد.


وقوع زلزله در مناطق غربی کشور خللی به تاسیسات گاز وارد نکرده و صادرات گاز به بغداد از کریدور غرب کشور با حجم روزانه ۱۴ میلیون مترمکعب ادامه دارد.


شرکت گازپروم روسیه صادرات_گاز به ترکیه را از ابتدای ماه ژوئن سال جاری تا 13 نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 21.7 درصد افزایش داد.


پیشنهاد دولت نروژ برای فروش 35 میلیارد دلار از سهام خود در شرکت های بزرگ نفت و گاز جهان ضربه ای سنگین به ارزش سهام شرکت های انرژی وارد کرده است.


مدیرعامل شرکت انتقال گاز گفت: صادرات روزانه گاز به بغداد بین ۷ تا ۲۵ میلیون مترمکعب تعیین شده و تاکنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز از پایانه نفت‌شهر به عراق صادر شده است.
 


دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت، این مجمع هیچ مازاد عرضه ای در بازار جهانی گاز نمی بیند و باید در بازار رقابت وجود داشته باشد.


نشست 4 روزه مجمع کشورهای_صادر_کننده_گاز_جهان در شهر سانتاکروز بولیوی آغاز به کار کرد، امید می‌رود حضور کشورهایی نظیر قطر و مصر باعث شود آنها بتوانند اختلاف نظرهای خود را حل کنند.


معاون اول رئیس جمهوری در سفر به بولیوی و شرکت در چهارمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز مواضع ایران را در حوزه گاز بیان می کند.


شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار_سرمایه با پرش ۱۱۳۰ واحدی، به قله تاریخی ۹۰ هزار واحد رسید.


زنگ خطر برای تولیدکنندگان_سنتی_گاز به صدا درآمده و این احتمال تقویت شده بازار گاز نیز ممکن است همچون بازار نفت شاهد یک افت قیمت شدید باشد.


سخنگوی وزیر انرژی ارمنستان گفت: «در حال حاضر، قیمت_گاز_ایران گران تر از روسیه است ما هیچ پیشنهاد رسمی از شرکای ایرانی برای خرید گاز با قیمتی پایین‌تر از گاز روسیه دریافت نکرده‌ایم.»


خبرگزاری دولتی تی دی اچ ترکمنستان نوشت، این کشور قصد دارد اختلاف_گازی خود با ایران را به داوری بین المللی ببرد و طرف ایرانی هم پیشنهاد کرده که موضوع به داوری ارجاع شود.


دولت عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد، با ایران توافق کرده که برای مصرف استان مرزی دیاله از این کشور گاز وارد کند.


رئیس جمهوری روسیه به وزیر انرژی عربستان پیشنهاد داده است که این کشور عضو اوپک با واردات_ال‌_ان‌_جی از روسیه، در نفت خود صرفه جویی کند.


مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران گفت: شرکت ملی گاز ایران در سال نخست قرارداد صادرات_گاز_به_عراق متعهد به صادرات روزانه ۷ میلیون مترمکعب بوده که با توجه به نیاز و درخواست طرف عراقی، این شرکت حجم مذکور را تا حدود ۱۴ میلیون مترمکعب در روز در اوج فصل گرم در عراق، افزایش داد.


انتقادات متعدد و صریح حسن تاش از قرارداد ضعیف شرکت ملی نفت ایران برای فروش_گاز به نروژی‌ها به خوبی نشان می‌دهد که اشکالات این قرارداد به حدی زیاد است که هیچ کسی به غیر از مدیران ارشد وزارت نفت حاضر به دفاع از آن نیست.


بررسی کارشناسان نشان می‌دهد در صورتی که جریان گاز_روسیه به اروپا قطع شود، ایتالیا تنها ۲ هفته و آلمان حداکثر ۳ هفته تا بروز بحران بزرگ انرژی زمان خواهند داشت.


یک کارشناس روس با اشاره به یادداشت تفاهم های اخیر امضا شده بین شرکت_گازپروم_روسیه و شرکت های ایرانی گفت: «اگر ایران قادر به صادرات ال ان جی شود، احتمالا باید با گاز روسیه رقابت نماید... بنابراین وضعیت اندکی دشوار است.»


ونزوئلا مجوز توسعه دو میدان_گازی_دریایی خود را به واحدی از غول نفتی روسیه، روس‌نفت، واگذار کرد.


دولت مرکزی عراق اخیرا میادین_نفتی مهم و پرسود کرکوک را از کردها پس گرفته است. اما آنچه بسیاری ممکن است به آن توجه نکنند این است که ترکیه نیز به میزان قابل توجهی از این تحولات متضرر خواهد شد.