نتایج جستجو


بازار نفت که روز گذشته شاهد افزایش قیمت‌ها بود با قیمت 62.07 دلار برای نفت برنت و 55.64 دلار برای نفت خام آمریکا بسته شد.
 


شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه ای به وزیر نفت خواستار شفاف سازی در خصوص قرارداد-نفتی با شرکت توتال و به طور کلی الزامات در نظر گرفته شده در قالب قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC شد.


در حالی که شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار کمتر شده، قیمت_نفت امروز در آغاز معاملات هفتگی به بالاترین رقم ها از جولای ۲۰۱۵ تاکنون رسید.


نفت خام بصره عراق در ماه نوامبر، با بالاترین تخفیف نسبت به قیمت‌های اصلی در یک‌ سال اخیر به فروش رسید و محموله‌های نفت_خام_بصره ، با رقابت از سوی نفت_خام_مکزیک روبه‌رو شدند.


شنبه گذشته نیروهای امنیتی به دستور ولیعهد_عربستان بسیاری از شاهزادگان و مقامات اسبق این کشور را دستگیر کردند. در پی وقوع این حادثه قیمت_نفت به بالاترین میزان از تابستان سال ۲۰۱۵ تاکنون رسید.


قیمت نفت در بازارهای جهانی به دو علت اقدامات اخیر عربستان در دستگیری شاهزاده‌های سعودی و همچنین تشدید تنش‌های میان ریاض و تهران به شدت افزایش یافت و به 64.32 دلار در هر بشکه فروخته شد.


قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۴ سنت، معادل ۰.۲ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۵۵ سنت رسید


عربستان اعلام کرد قصد دارد صادرات_نفت خود به تمام مناطقی که به آنها نفت عرضه می کند را در ماه آینده کاهش دهد.
 


کاهش تولید_نفت_اوپک که منجر به افزایش صادرات نفت آمریکا به آسیا شده یک خبر خوش غیرمنتظره برای شرکت های کشتیرانی بوده و احتمالا موجب افزایش کرایه حمل نفت_خام به مقصد کشورهای چین، هند و دیگر وارد کنندگان بزرگ نفت در سال آینده خواهد شد.


قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۱۴ سنت، معادل ۰.۲۲ درصد افت به ۶۳ دلار و ۷۹ سنت رسید.


کارشناسان بازار نفت با در نظر گرفتن ناآرامی‌های خاورمیانه روند قیمت طلای_سیاه را رو به افزایش پیش بینی می‌کنند.


مرتضی ایمانی‌راد اقتصاددان می گوید: «انتظار داریم نرخ_دلار و نرخ_طلا مجددا در بازارهای جهانی افزایش پیدا کنند و به دنبال آن نرخ طلا در بازار آتی و در بازار نقدی ایران هم افزایش پیدا خواهد کرد.»


بر اساس اعلام وزارت نفت_عراق، ایران و عراق روز جمعه به صورت اصولی بر سر صادرات_نفت_کرکوک به ایران توافق کردند.


در حالی که کاهش تولید اوپک و متحدانش توانسته مازاد عرضه را که از سال ۲۰۱۴ به این طرف سبب افت قیمت ها شده بود مهار کند، ۳ تولیدکننده بزرگ اوپک با بحران هایی مواجه اند.


در حال حاضر به نظر می رسد دولت بتواند درآمد حدود 70 میلیارد دلاری از فروش_نفت داشته باشد.


دبیرکل اوپک گفت، بازار_نفت با روندی پرشتاب در حال رسیدن به توازن مجدد است و کاهش تولید ها «تنها گزینه قابل دوام» برای برقراری ثبات مجدد در بازار است.


در میانه تنش ها در خاورمیانه و در حالی که افزایش تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا نشان می دهد تولید کنندگان نفت شیل خود را برای افزایش تولید آماده می کنند، معاملات در بازار امروز نفت به شکل محتاطانه ای در جریان بود.


در حالی که قیمت_نفت به بالاترین رقم های بیش از دو سال اخیر رسیده، برخی تجار می گویند قیمت نفت هنوز جا برای افزایش بیشتر دارد.


تجار ایرانی در حال بررسی فرصت های تجاری در زمینه نفت، کود شیمیایی، زغال سنگ، سیمان و محصولات کشاورزی در فیلیپین هستند.


قیمت هر بشکه نفت_برنت امروز با ۲۲ سنت، معادل ۰.۳۵ درصد کاهش به ۶۲ دلار و ۹۴ سنت رسید.


اوپک در جدیدترین گزارش ماهیانه خود به نقل از منابع ثانویه اعلام کرد تولید روزانه نفت_ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه پیش 11 هزار بشکه کاهش داشته و به 3 میلیون و 823 هزار بشکه در روز رسیده است.


شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه ۱۱۷ واحد رشد کرد و به قله ۸۸ هزار واحد نزدیک شد.


جدیدترین گزارش اوپک نشان داد نفت ایران در ماه اکتبر بشکه‌ای 54.29 دلار فروخته شده است و در 10ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 11.96 دلار افزایش یافته است.


جدیدترین گزارش اوپک نشان می‌دهد تولید نفت ایران و در مجموع تولید نفت اوپک در مهر ماه کاهش اما تولید نفت عربستان به 10 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.


سبد نفتی اوپک پس از 2 سال و 6 ماه توانست به بالای 62 دلار در هر بشکه برسد و رکورد بالاترین قیمت این نوع نفت از ماه می 2014 تاکنون را بشکند.


آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد تقاضای نفت تا 8 سال دیگر از 100 میلیون بشکه بگذرد و قیمت نفت به بشکه‌ای 83 دلار برسد.


پس از اینکه آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال جاری و سال 2018 را کاهش داد، قیمت نفت یک درصد کاهش یافت.


منابع کشتیرانی و تجاری گفتند، در حالی که با کاهش ورود نفت_خام_ترش به اروپا برخی پالایشگاه های اروپایی برای تامین این نوع نفت به سایر مناطق روی آورده اند، نفت خام ایران به زودی راه خود را به سوی بازار لهستان باز خواهد کرد.


وزیر انرژی عربستان گفت، اوپک و متحدانش باید در نشست اواخر ماه جاری خود تمدید توافق کاهش تولید را اعلام کنند.


قیمت هر بشکه نفت_برنت امروز با ۳ سنت کاهش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۶۱ دلار و ۲۳ سنت رسید.


پیشنهاد دولت نروژ برای فروش 35 میلیارد دلار از سهام خود در شرکت های بزرگ نفت و گاز جهان ضربه ای سنگین به ارزش سهام شرکت های انرژی وارد کرده است.


قیمت نفت روز جمعه بعد از ۵ جلسه کاهش متوالی بیش از ۲ درصد افزایش یافت.


میزان واردات_نفت_هند از ایران در ماه اکتبر به میزان ۳۸.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و به ۴۶۷ هزار و ۶۰۰ بشکه در روز رسیده است.


رئیس‌جمهور آمریکا بدون اشاره به تعهدات آمریکا در توافق_هسته‌ای با ایران اعلام کرد که می‌توان حجم خرید_نفت از ایران را کاهش داد.


سبد نفتی اوپک در آخرین بروز رسانی سایت این سازمان 59.98 دلار در هر بشکه فروخته شد که نشان می‌دهد، طی 10 روز منتهی به 25 آبان، 2 دلار و 9 سنت از رکورد قیمتی در 30 ماه گذشته فاصله گرفته است.


بررسی وضعیت بازار نفت نشان می‌دهد فشارهای آمریکا به مشتریان نفت ایران ادامه دارد به نحوی که این کشور حاضر است به مشتریان ایران نفت ارزان‌تر بفروشد در این میان کره خرید نفت از ایران را کاهش داد اما لهستان هنوز مقاومت می‌کند.


در حالی که در آستانه نشست_اوپک در پایان ماه جاری میلادی تجار از انجام معاملات بزرگ خودداری می کنند، بازارهای_نفت امروز کم رونق بود.


بانکداران بخش خصوصی می گویند، به دنبال بازداشت های اخیر، سرمایه گذاران عرب در حال انتقال سرمایه های خود از عربستان به سوئیس هستند. این روند انتقال سرمایه به حدی سرعت گرفته که از زمان وقوع انقلاب های عربی در خاورمیانه در سال ۲۰۱۱ تاکنون بی سابقه است.


اینکه وزیر_نفت با گذشت ۸۲ روز از اعلام مذاکرات جدی برای امضای ۱۰ قرارداد جدید نفتی در سال جاری، این موضوع را از اساس منکر می شود، به نظر می رسد به معنای این است که این مذاکرات یا با بن‌بست مواجه شده و یا حداقل مشکلاتی در توافقات وجود دارد.


از آنجایی‌ که تاجران در آستانه نشست_اوپک در پایان این ماه از انجام معاملات بزرگ خودداری می‌کنند، بازارهای_نفتی امروز چندان پررونق نیست اما هر بشکه نفت برنت هنوز بالای ۶۲ دلار فروخته می‌شود.


اعضای اوپک به همراه برخی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ نفت نظیر روسیه، ۳۰ نوامبر، فردا در وین، گرد هم جمع می‌شوند تا در مورد سرنوشت توافق کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند.


قیمت هر بشکه نفت_برنت امروز با ۸ سنت افزایش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۶۲ دلار و ۲۰ سنت رسید.


هند مشتری بزرگ ایران به طور رسمی اعلام کرد برای خرید_نفت روی آمریکا و کشورهای دیگر متمرکز شده است و برخی شرکت‌های هندی تا ۳۰درصد واردات از ایران را کاهش داده‌اند،‌ کره جنوبی هم ۹درصد واردات خود را از ایران را کم کرده است.


در حالی که صادرکنندگان مهم نفت توافق کاهش تولیدات خود را تمدید خواهند کرد، قیمت نفت هم در بازار بالا رفته است.


وزیر نفت گفت: اگر توتال بدون اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، از توسعه فاز ۱۱ کناره گیری کند، هیچ سرمایه‌ای به این شرکت بازنمی‌گردد.


در حالی نشست اوپک هفته آینده برای تصمیم‌گیری تمدید کاهش_تولید_نفت و به نوعی افزایش قیمت برگزار می‌شود که در حقیقت آنها بین دوراهی قرار گرفته‌اند که از یک‌سو بازار را دودستی تحول آمریکا ندهند از سوی دیگر اقتصاد به گل نشسته‌اشان تا حدودی ترمیم یابد.


قیمت هر بشکه نفت_برنت امروز با ۷ سنت کاهش به ۶۳ دلار و ۴۸ سنت رسید.


آمارهای گمرک_چین نشان می‌دهد که روسیه توانسته است جای عربستان را به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده نفت به چین بگیرد.


شاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار_سرمایه با پرش ۱۱۳۰ واحدی، به قله تاریخی ۹۰ هزار واحد رسید.


تحلیلگر موسسه او سی پی پالیسی سنتر گفت: سقف تولید فعلی اوپک بهترین گزینه برای ایران در سال جاری و سال ۲۰۱۸ است.


اوپک در حالی قرار است در نشست ۳۰ نوامبر (۴ روز دیگر) در مورد تمدید توافق کاهش تولید تصمیم بگیرد که اطلاعی از تبعات تصمیم خود و میزان احتمالی روانه شدن نفت از سوی تولید کنندگان شیل به بازار جهانی ندارد.


اوپک باید مراقب باشد تا بیش از حد شکاف بین عرضه و تقاضا را در بازار_نفت کاهش ندهد، زیرا در این صورت با افزایش بیشتر قیمت ها موجب کند شدن رشد تقاضا و احیای تولید نفت شیل خواهد شد.


بلاتکلیفی در مورد احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک و انتظار برای افزایش عرضه نفت از خط ‌لوله کی‌استون، قیمت_نفت در مبادلات آسیایی را کاهش داد.


در حالی که این نگرانی وجود دارد که تلاش های اوپک در راستای برقراری توازن مجدد در بازار ممکن است با ایجاد کمبود عرضه و افزایش بیشتر قیمت نفت تاثیر نامناسبی بر جای بگذارد، اوپک این هفته در آستانه یک نشست دشوارتر از حد انتظار قرار دارد.


صادرات چین به ایران در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی با افزایش ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به مرز ۱۵ میلیارد دلار رسید.


۴ منبع آگاه اعلام کردند در نشست امروز اوپک اعضا با تمدید ۹ ماهه طرح کاهش تولید نفت توافق می‌کنند


در صد‌و‌هفتاد و سومین نشست اوپک به تمدید 9 ماهه (پایان سال 2018) طرح_کاهش_تولید_نفت تصمیم‌گیری شد.


تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک با هدف پایان دادن به مازاد عرضه نفت_خام موافقت نمودند که توافق_کاهش_تولید_نفت را تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید کنند.


وزرای نفت ایران و عراق اواخر دیروز در وین با یکدیگر دیدار و در خصوص شرایط قرارداد_سواپ_نفت_خام که به‌موجب آن بخشی از نفت خام کرکوک به مصرف پالایشگاه‌های ایران خواهد رسید، گفت‌وگو کردند.


در حالی که میزان واردات_نفت_کره_جنوبی از ایران در ماه اکتبر شاهد افزایش بوده، واردات کلی مشتریان آسیایی از ایران در ماه اکتبر نسبت به بالاترین رقم 6 ماه اخیر که در ماه قبلی به ثبت رسیده بود کاهش داشت.


الکساندر نواک، وزیر_انرژی_روسیه گفت، ایران در ماه نوامبر در قالب توافق دوجانبه با روسیه یک میلیون بشکه نفت به دیگر کشورها صادر کرده و قصد دارد در سال 2018، 5 میلیون تن دیگر صادر نماید.


بلافاصله بعد از آنکه اوپک و روسیه اقدام به تمدید 9 ماهه توافق کاهش تولید کردند، پالایشگاه های آسیایی در واکنش به این تصمیم نفت بیشتری از دریای کارائب و خلیج مکزیک سفارش داده اند؛ اقدامی که منجر به کاهش بیشتر سهم_اوپک و روسیه از بازار نفت آسیا خواهد شد.


به لطف تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی پیش بینی شده که میزان درآمدهای_نفتی_ایران طی بیش از یک سال آینده پایدار باقی بماند.


قیمت نفت روز جمعه اندکی افزایش داشت، اما بعد از ابراز نگرانی رسانه ها در مورد احتمال کشیده شدن پای ترامپ به تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری آمریکا، قیمت ها از بالاترین رقم های ثبت شده در جلسه گذشته پایین تر آمد.


پیش‌بینی می‌شود با توجه به تمدید توافق اوپک از سوی تولیدکنندگان عمده نفت جهان و چشم‌انداز بهبود اوضاع بازار_تولید_نفت_شیل نیز روندی افزایشی در پیش گیرد.


قیمت نفت_برنت امروز ۳۹ سنت، معادل ۰.۶ درصد کاهش داشت و به ۶۳ دلار و ۳۴ سنت رسید.


تولید نفت_اوپک در ماه نوامبر مجددا به پایین ترین رقم در ۶ ماه گذشته رسید.


بر اساس بررسی‌های رویترز، تولید_نفت_اوپک در ماه نوامبر ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته اما تولید_نفت_ایران افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای داشته است.


قیمت هر بشکه نفت_برنت امروز با ۲۴ سنت، معادل ۰.۴ درصد کاهش به ۶۲ دلار و ۶۲ سنت رسید.


وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: روابط بین اوپک و این کشور سازنده بوده و آنها در محدود کردن عرضه نفت به بازار جهانی اقدام درستی را انجام داده‌اند.


قیمت نفت_برنت امروز ۱۱ سنت کاهش داشت و به ۶۲ دلار و ۹ سنت رسید.


وزیر نفت عراق گفت، رئیس شرکت دولتی بازاریابی نفت این کشور (سومو) در حال مذاکره با ایران برای تعیین تاریخ آغاز صادرات_نفت از میادین کرکوک است.


قیمت هر بشکه نفت_برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۲۰ سنت معادل ۱.۹ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۴۰ سنت رسید.


رئیس جمهوری روسیه به وزیر انرژی عربستان پیشنهاد داده است که این کشور عضو اوپک با واردات_ال‌_ان‌_جی از روسیه، در نفت خود صرفه جویی کند.


وزیر نفت عراق گفت، ایران توافق کرده که روزانه ۶۰ هزار بشکه از نفت تولید شده از میدان_نفتی_کرکوک در شمال این کشور را با نفت ایران سواپ کند.


بانک مرکزی قطر پیش بینی کرد که قیمت_نفت در سال آینده میلادی ممکن است حدود ۶۰ دلار برای هر بشکه باشد.


وزیر نفت عراق اعلام کرد:‌ مدت زمان سوآپ_نفتی ایران و عراق یک سال است و پس از آن برای تمدید یا عدم تمدید آن تصمیم می‌گیرند، همچنین قرار است، پنجشنبه مسئولان بی‌پی ضمن بازدید از میدان کرکوک برای توسعه این میدان با عراقی‌ها قرارداد ببندند.


براساس لایحه بودجه سال 97 کل کشور، بودجه_وزارت_نفت 12 میلیون و 800 هزار تومان است که این معنای حاکمیت شرکت ملی نفت ایران در صنعت نفت است.


تعطیلی یک خط لوله نفتی در دریای شمال سبب شد، قیمت شاخص نفت_خام_برنت به بالاترین حد خود پس از سال ۲۰۱۵ میلادی برسد.


قیمت هر بشکه نفت_برنت امروز با ۶۰ سنت، معادل ۰.۹ درصد افزایش به ۶۵ دلار و ۲۹ سنت رسید.


قیمت هر بشکه نفت_برنت امروز با ۶۴ سنت، معادل یک درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۹۸ سنت رسید.


مشاور وزیر نفت گفت: تاکنون افزایش_قیمت_حامل_های_انرژی در دولت به نتیجه نهایی نرسیده است و تا این لحظه خبری مبنی بر افزایش این قیمت ها وجود ندارد.


اگر تولید روزانه نفت را در طی سالهای آینده در مقدار کنونی و ضریب بازیافت مخازن_نفتی_کشور را نیز برابر با میزان فعلی فرض کنیم، حدود ۷۰ سال نفت داریم؛ اما یکی از مدیران نفتی کشور معتقد است با توجه به سیر صعودی روند اکتشافات، تا ۱۰۰ سال دیگر نفت داریم.


کمتر از 2 ماه پس از انتقادات دقیق و کارشناسی توسط کارشناسان انرژی اخیرا وزیر_نفت سخن از تغییرات در قرارداد تولید_ال_ان_جی به میان آورده است. تغییراتی که ایرادات قرارداد مذکور را تا حدودی رفع می‌کند.


قیمت هر بشکه نفت_برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۸ سنت، معادل ۰.۸ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۲۳ سنت رسید.


آمارهای به دست آمده از رفت و آمد تانکرها نشان می دهد میزان واردات_نفت_اسار_اویل_هند از ایران در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از نصف کاهش داشته و به حدود ۷۰ هزار بشکه در روز رسیده است.


واردات نفت_کره_جنوبی از ایران در ماه نوامبر به ۳۱۶ هزار و ۵۷۵ بشکه در روز رسیده که این میزان ۲۵.۲ درصد کمتر از نفت وارد شده در مدت مشابه سال قبل است.


یک کارشناس روس با اشاره به یادداشت تفاهم های اخیر امضا شده بین شرکت_گازپروم_روسیه و شرکت های ایرانی گفت: «اگر ایران قادر به صادرات ال ان جی شود، احتمالا باید با گاز روسیه رقابت نماید... بنابراین وضعیت اندکی دشوار است.»


دولت مرکزی عراق اخیرا میادین_نفتی مهم و پرسود کرکوک را از کردها پس گرفته است. اما آنچه بسیاری ممکن است به آن توجه نکنند این است که ترکیه نیز به میزان قابل توجهی از این تحولات متضرر خواهد شد.


وزیر انرژی روسیه گفت، اجماعی میان تولید_کنندگان_نفت در مورد نحوه خروج از توافق جهانی کاهش تولید وجود دارد، اما مذاکرات مفصل در زمینه خروج از توافق تنها زمانی آغاز خواهد شد که بازارها به توازن نزدیک شوند.


مجلس فرانسه در مصوبه‌ای جدید تمدید هر گونه مجوز برای حفاری‌_های_نفت_و_گاز در خاک این کشور را ممنوع و به طور کلی فعالیت در این صنعت را در فرانسه از سال ۲۰۴۰ غیر قانونی اعلام کرد.


مهندسان پروژه فورتیز می‌گویند خط_لوله_فورتیز تا اوایل ژانویه آماده می‌شود این خبر قیمت نفت را کاهش داد، این خط لوله که نفت اروپا را تامین می‌کند، ۱۱ دسامبر ترکیده بود.


نائب‌رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعید است مجلس با افزایش ۵۰درصدی قیمت_بنزین موافقت کند، گفت: در شرایطی که مردم بیکار هستند دلیلی برای واقعی‌کردن قیمت بنزین وجود ندارد.


به‌طور متوسط قیمت هر بشکه نفت_ایران که در بنادر مختلف جهان به‌فروش رسیده، در یک هفته اخیر ۹۰سنت افزایش داشته است.


صنعت جهانی نفت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون کمتر از معادل ۷ میلیارد بشکه نفت اکتشاف کرده است که پایین ترین رقم طی ۸ دهه گذشته محسوب می شود.


وزیر انرژی روسیه گفت: تولیدکنندگان_نفت به محض اینکه بازار به متوازن شدن نزدیک شد، در مورد راهبرد خروج از توافق کاهش تولید بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.


یک کارشناس نفتی گفت: از آنجایی که امکان تحریم صادرات_نفت_ایران وجود ندارد، آمریکا در تلاش است تا از طریق مذاکره با مشتریان قدیمی نفت ایران، میزان خرید آنها از کشورمان را کاهش دهد.


عراق به شرکت های انرژی خارجی یک ماه فرصت داد تا علاقمندی خود را نسبت به احداث یک خط لوله جدید صادرات_نفت از کرکوک در شمال این کشور اعلام کنند.


یکی از اجزای منابع عمومی بودجه در ایران منابع با منشأ نفتی است که سهم بالایی را نیز از منابع عمومی تشکیل می‌دهد.


قیمت نفت با انفجار خط‌لوله_انتقال_نفت_خام در لیبی و پشتیبانی تداوم کاهش تولیدات اوپک، افزایش یافت و با فراتر رفتن از ۶۶ دلار، رکورد ۲ و نیم ساله خود را پشت سر گذاشت.


آمارهای دولتی و داده های رهگیری کشتی ها نشان می دهد میزان واردات_نفت ۴ مشتری عمده آسیایی از ایران در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۹ درصد کاهش یافته و به پایین ترین رقم از آوریل ۲۰۱۶ تاکنون رسیده است


کاهش غیرمنتظره تولید و ذخایر_نفت_آمریکا و ادامه کاهش تولید توسط اوپک و روسیه و همچنین تقاضای بالا از سوی چین، سبب شد تا قیمت نفت برنت به 66.63 و نفت خام آمریکا به 60.24 دلار در هر بشکه برسد.


یک مقام ارشد شرکت پرتامینای اندونزی گفت، این شرکت انتظار دارد بتواند در آوریل سال آینده به صورت نهایی یک مجوز فعالیت در میدان_منصوری_ایران را به دست بیاورد.