نتایج جستجو


نوسانات معمول و متعارف متغیرهای اقتصادی تا حدودی قابل پذیرش است ولی چنانچه این نوسانات بیش از حد متعارف و غیرقابل پیش‌بینی باشد نشانه بی‌ثباتی رفتار آن متغیر است


ماندن قیمت_دلار برای دومین ماه پیاپی در کانال چهارهزارتومان؛ این پیام را به اقتصاد می دهد که این رقم ماندنی خواهد بود؛هم نوسان دلار در بازار جهانی این اجازه را نمی دهد که دولت بیش از این نرخ_دلار را کنترل کند و هم راهکارهای علم اقتصاد چنین توصیه ای را نمی کند.


رییس صندوق ضمانت صادرات تک نرخی شدن نرخ_ارز را به نفع اقتصاد کشور دانست و افزود: بهتر است یکسان سازی تا اسفند ماه سال جاری اجرایی شود.


مدیر اداره صادرات بانک_مرکزی با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به دلار_آمریکا گفت: در بازار بین بانکی ارزی کشور، دلار وجود ندارد اما در شبکه های صرافی مجاز از دلار استفاده می شود.


در حال حاضر به نظر می رسد دولت بتواند درآمد حدود 70 میلیارد دلاری از فروش_نفت داشته باشد.


مدیرعامل اسبق شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران معتقد است که «ثبات نرخ_ارز به نفع تولید و صادرات است.»


صندوق‌های ارزی که قرار است از سوی بازار_سرمایه عملیاتی شود، می تواند بخشی از نوسانات_نرخ_ارز را بیمه کند.


این روزها شاهد افزایش شاخص_بورس و عبور آن از کانال‌هایی هستیم که طی چند ماه گذشته با مقاومت زیادی همراه بوده است. در این میان با وجود خرسندی برخی بورس بازان از روندهای صعودی شاخص، شاهد برخی صحبت‌ها در بین سهامداران_بورسی مبنی بر درست نبودن شاخص و یا حتی شاخص سازی نیز هستیم.


رئیس اتاق بازرگانی تهران از کاهش نرخ_رشد_اقتصادی در ماههای آینده ابراز نگرانی کرد و گفت: اصرار بیش از اندازه به ثبات نرخ_ارز ، تولید را دچار مشکلات زیادی کرده ست.


تجربه بحران ارزی سال ۹۱ نشان می‌دهد، تنها راهکار مناسب آن زمان برای کنترل نقدینگی افزایش_سود_بانکی بود، ایجاد حباب ۲۰۰هزار تومانی در بازار امروز سکه نیز نشان می‌دهد بانک مرکزی در مقطع نامناسب اقدام به کاهش نرخ_سود_بانکی کرده است.


معاون بورس اوراق بهادار تهران گفت: کاهش_نرخ_سکه ، نرخ ارز و سود بانکی سه عامل اثرگذار تقویت بازار سرمایه است که در صورت افزایش تعداد عرضه و تقاضا، ورود و خروج و حفظ نقدشوندگی این رشد پایدار خواهد بود.


یک کارشناس بازار سرمایه با بررسی دلایل شکسته شدن رکورد شاخص_بورس گفت: شاخص ملاک سرمایه گذاری در بورس نیست و این که شاخص از رشد قابل توجهی برخوردار شده نمی تواند ملاک مناسبی برای ورود به بازار سهام و خرید بدون برنامه برای افراد بی تجربه باشد.


نرخ‌های اسمی ارز یک مفهوم پولی است که می‌توان با آن پول یک کشور را با پول کشور دیگری مبادله کرد در مقابل نرخ_واقعی_ارز نرخی است که ارزش کالاهای داخلی را با ارزش کالاهای سایر کشورها  می سنجد.


رئیس کل بانک مرکزی گفت: در پایان سال میلادی یک فشاری روی بازار وجود دارد و تأثیری بر افزایش نرخ ارز می‌گذارد که پس از پایان سال میلادی کاهش می‌یابد. من فکر می‌کنم این هم از این قاعده تبعیت می‌کند.


یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه آهنگ رشد شاخص_بورس در آینده ای نزدیک کند خواهد شد، گفت: حفظ این وضعیت مثبت نیز بستگی به شرایط اقتصادی و عوامل تاثیرگذار بر بازار سرمایه نظیر نرخ ارز و نرخ سپرده های بانکی دارد.


رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: قیمت حمل_و_نقل_کالا در ایران ۳ برابر قیمت‌های جهانی بوده که این موضوع به شدت در هزینه تمام شده کالای صادراتی تاثیرگذار است.


کارشناس پولی و بانکی با اشاره به اینکه نوسانات_نرخ_ارز ریشه در مسائل بنیادین دارد،گفت: در حال حاضر ساختار بودجه ما تقریبا بی حساب وکتاب است و هرگاه دولت ها دچار کسری بودجه می‌شوند به سراغ افزایش نرخ ارز می‌روند.


عضو هیات نمایندگان اتاق تهران درباره علت نوسانات_اخیر_ارز گفت: کمبود صادرات و کمبود ورود ارز به کشور را می‌توان دلیل نوسانات اخیر دانست.


مرکز پژوهشهای مجلس درباره اینکه آیا در سال جاری شوک_ارزی خواهیم داشت یا نه، توضیح داد.


دولت در لایحه بودجه ۹۷، هزینه ۱۰۰۰میلیارد ریالی برای رفع تعهدات ناشی از یکسان_سازی_نرخ_ارز در نظر گرفت.


رئیس انجمن سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه بعد از برجام تاکنون 25 میلیارد دلار سرمایه‌_گذاری_خارجی مصوب شده است، گفت: این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود از این رقم تا پایان سال فقط 5 میلیارد دلار عملیاتی شود.


رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: دلار از معاملات جاری بانک_مرکزی و نظام بانکی کشور حذف شده و کاربرد زیادی ندارد.


دیدگاهی در دولت وجود دارد که معتقد است بازار_ارز باید خودش را با دولت هماهنگ کند و ارز آزاد باید به ارز مبادله ای برسد. تا زمانی که چنین دیدگاهی در دولت جریان دارد، ارز تک نرخی نخواهد شد.


مکانیسم پول اعتباری با فراهم کردن امکان دستکاری در برابری ارزها باعث کسری تجاری شده و سپس برای رفع کسری تجاری استقراض و کاستن از رفاه عمومی را پیشنهاد می کند.
 


وزیر اقتصاد با بیان اینکه بازار_روسیه برای ایرانی ها از دست رفت، گفت: کریدور سبز از سوی روسیه به ایران داده شد، اما از سوی ایران مورد استفاده قرار نگرفت، تنها یک شرکت ایرانی از کریدور سبز استفاده کرده است.


بر خلاف گمانه‌زنی‌ها درباره حضور سرمایه‌گذار خارجی در شرکت خدمات ارتباطی رایتل ، این اپراتور تصمیم به عرضه بخشی از سهام خود در بورس دارد.